Mercury: μία μηχανή που τραβάει σε οποιοδήποτε film αλλά είναι και ψηφιακή
![Mercury: μία μηχανή που τραβάει σε οποιοδήποτε film αλλά είναι και ψηφιακή](https://www.pttl.gr/wp-content/uploads/2016/06/Mercury-1.jpg)
Τι θα λέγατε αν θα μπορούσατε να έχετε μία μηχανή που να τραβάει από μεγάλο φορμά σε film μέχρι ψηφιακές εικόνες;
Στην πλατφόρμα KickStarter βρίσκεται προς χρηματοδότηση η πρώτη Universal κάμερα, η Mercury, η οποία μπορεί να διαμορφωθεί ανάλογα με τις επιθυμίες του χρήστη της.
Πρόκειται για μία μηχανή της οποίας το πίσω μέρος δέχεται adapters, οι οποίοι επιτρέπουν την λήψη σε οποιοδήποτε film, μεγάλου ή μεσαίου φορμά, 35mm, ή ακόμα και instant film (των Fujifilm και Polaroid), ενώ γίνεται να μπει και ψηφιακή πλάτη για ψηφιακές φωτογραφίες.
Η μηχανή προσφέρει τη δυνατότητα manual λειτουργίας της, ενώ όπως λέει στη περιγραφή της στη KickStarter μπορεί να δεχτεί σχεδόν όποιον φακό έχει φτιαχτεί ποτέ.
Το αρχικό πακέτο της Mercury μπορεί να βγάζει φωτογραφίες μεσαίου φορμά 6×9, με τον adapter 2×3 Graflok, ο οποίος δέχεται πλάτες των Graflex, Mamiya, Horseman, and Mercury.
Από εκεί και πέρα οι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν είναι πολλοί και εξαρτώνται από τις επιθυμίες του φωτογράφου.
Αυτή τη στιγμή η Mercury προσφέρεται στη τιμή των 120 δολαρίων και αναμένεται, αν λάβει χρηματοδότηση, να είναι διαθέσιμη από τον Δεκέμβριο του 2016.
![Ilford HP5+ sheet film (4x5)](http://www.pttl.gr/wp-content/uploads/2016/06/Mercury-4.jpg)
Ilford HP5+ sheet film (4×5)
![Kodak Portra 400 medium format roll film (6x9)](http://www.pttl.gr/wp-content/uploads/2016/06/Mercury-5.jpg)
Kodak Portra 400 medium format roll film (6×9)
![Instax Wide instant film](http://www.pttl.gr/wp-content/uploads/2016/06/Mercury-6.jpg)
Instax Wide instant film
![Kodak Tri-X medium format roll film (6x7)](http://www.pttl.gr/wp-content/uploads/2016/06/Mercury-7.jpg)
Kodak Tri-X medium format roll film (6×7)
![Kodak Portra 400 sheet film (4x5)](http://www.pttl.gr/wp-content/uploads/2016/06/Mercury-8.jpg)
Kodak Portra 400 sheet film (4×5)