Αυτές είναι οι ταινίες που είναι υποψήφιες για τα Βραβεία ΙΡΙΣ 2020


Αυτές είναι οι ταινίες που είναι υποψήφιες για τα Βραβεία ΙΡΙΣ 2020

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ανακοίνωσε διαδικτυακά με live streaming τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020.

ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΙΡΙΣ 2020 ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!

Με σταθερό πάθος για το Ελληνικό Σινεμά, ακόμα και εν μέσω πανδημίας, η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ μόλις ανακοίνωσε διαδικτυακά με live streaming τις τελικές υποψηφιότητες για τα Βραβεία Ίρις 2020.

Ο Πρόεδρος της ΕΑΚ, Γιώργος Τσεμπερόπουλοςμαζί με τη συμβολαιογράφο Ουρανία Μικρού, ανακοίνωσαν τις ταινίες και τους καλλιτεχνικούς συντελεστές, που τα μέλη της Ακαδημίας τίμησαν με την ψήφο τους στις 20 κατηγορίες των Βραβείων Ίρις.

Επόμενο βήμα, η ψηφοφορία για τους τελικούς νικητές από τις 9 έως τις 12 Απριλίου και η επίσης διαδικτυακή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων στις 14 Απριλίου.

Μέχρι τότε, καθημερινά οι σελίδες της ΕΑΚ στο Facebook και το Instagram θα αναρτούν βίντεο επιμελημένα από τον σκηνοθέτη Στέλιο Καμμίτση, αφιερωμένα στις υποψηφιότητες και τους υποψήφιους, για την ανάδειξη της εξαιρετικής δουλειάς των Ελλήνων κινηματογραφιστών.

Ευχαριστούμε θερμά την σταθερή συνεργάτη της Ακαδημίας Digi8, που δίνει τη δυνατότητα στα μέλη μας να παρακολουθήσουν τις συμμετέχουσες ταινίες μέσω ψηφιακής πλατφόρμας, το ΕΚΟΜΕ που φέτος μας υποστηρίζει, τη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάσηπου θα φιλοξενούσε την τελετή, και όλους αυτούς που είχαν αγκαλιάσει τα σχέδια μας για τη φετινή τελετή και τις δράσεις γύρω από αυτή.

Κλείνουμε με την υπόσχεση για μια γιορτή αντάξια των ταινιών, των υποψηφίων και των νικητών των Βραβείων της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου του 2020, μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες, κατά την οποία θα ανακοινωθούν και όλα όσα καινούργια και ανανεωμένα ετοιμάζει η Ακαδημία.

Καλή απόλαυση του Σινεμά και του Ελληνικού Σινεμά σε χώρους προς το παρόν πιο ιδιωτικούς!

Καλή επιτυχία σε όλους!

Το Δ.Σ. της ΕΑΚ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΕΩΣ

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ Α΄ ΦΑΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΩΝ ΕΤΗΣΙΩΝ

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ «ΙΡΙΣ»  ΤΗΣ «ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ» 

ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ  2020

Μετά την μυστική ψηφοφορία της Α΄ φάσης που διεξήχθη μεταξύ των μελών της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, από τις  12 ως τις 15 Μαρτίου, 2020, οι υποψηφιότητες που περνούν στην τελική και Β΄ φάση της διαδικασίας απονομής των βραβείων, είναι οι εξής:

(Οι τίτλοι των ταινιών τίθενται αυστηρά κατ’ αλφαβητική σειρά)*

  1. Βραβείο Ειδικών Εφφέ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Προκόπης Βλασερός, Κωνσταντίνος Κουτσολιώτας, Νίκος Πίττας
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Λουκ Μέγιερ, Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος, Γιάννης Αγελαδόπουλος, Ανδρέας Χέλμης, Γιώργος Φουκαράκης
  1. Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Ιωάννα Συμεωνίδη
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Δήμητρα Γιατράκου
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Εύη Ζαφειροπούλου, Λίντα Μπόιγε αφ Γκενάς
  1. Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Νίκος Μπουγιούκος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Άρης Λουζιώτης
  2. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Γιάννης Αντύπας, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Φυλακτίδης
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρκο Φερμάς, Φέλιξ Σιούβερτ, Νίκος Έξαρχος, Περσεφόνη Μήλιου, Στέφανος Κωνσταντινίδης
  1. Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Ιουλία Σταυρίδου
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μάρλι Αλειφέρη
  3. Για την ταινία Περσεφόνη: Άση Δημητρολοπούλου
  1. Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Αντώνης Δαγκλίδης
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Μιχάλης Σαμιώτης, Γιάννης Παπαδόπουλος
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Πηνελόπη Βαλτή
  1. Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Μίνως Μάτσας
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Ζαν-Πολ Βαλ, drog_A_tek, Φοίβος
  3. Για την ταινία Winona: Δεσποινίς Τρίχρωμη, The Boy
  1. Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Λάμπης Χαραλαμπίδης
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αντρέας Βοντράσκε
  3. Για την ταινία Winona: Νίκος Πάστρας
  1. Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Γιάννης Δρακουλαράκος
  2. Για την ταινία Ζίζοτεκ: Χριστίνα Μουμούρη
  3. Για την ταινία Winona: Σίμος Σαρκετζής
  1. Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Κάτια Γκουλιώνη
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Μάγια Πιπερά
  1. Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Θανάσης Παπαγεωργίου
  2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Βαγγέλης Μουρίκης
  3. Για την ταινία Ευτυχία: Θάνος Τοκάκης
  1. Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία Η Ανάκριση: Πηνελόπη Τσιλίκα
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Καριοφυλλιά Καραμπέτη
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Αγγελική Παπούλια
  1. Βραβείο Α’ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Μιχάλης Σαράντης
  2. Για την ταινία Ευτυχία: Πυγαμαλίων Δαδακαρίδης
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Χρήστος Πασσαλής
  1. Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Ζαχαρίας Μαυροειδής
  2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Μαρία Φακίνου
  3. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Γιούλα Μπούνταλη, Σύλλας Τζουμέρκας
  1. Βραβίο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άλυτη (Entwined): Μίνως Νικολακάκης
  2. Για την ταινία Πολιορκία στην οδό Λιπέρτη: Σταύρος Παμπαλλής
  3. Για την ταινία Cosmic Candy: Ρηνιώ Δραγασάκη
  1. Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχία: Άγγελος Φραντζής
  2. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Σύλλας Τζουμέρκας
  3. Για την ταινία Winona: The Boy (Αλέξανδρος Βούλγαρης)
  1. Βραβείο Μικρού Μήκους Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων & Εμψύχωσης (Animation)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Βίαιη Εξίσωση: Αντώνης Ντούσιας
  2. Για την ταινία Heatwave: Φωκίων Ξένος
  3. Για την ταινία The White Wings: Παρασκευή Μαρκάτου, Πηνελόπη Μπεκιάρη
  1. Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Τα Καναρίνια: Γιώργος Κυβερνήτης
  2. Για την ταινία Σκοπελίτης ή το πλοίο: Γιώργος Γκότζος
  3. Για την ταινία Ο Χειροπαλαιστής: Γιώργος Γούσης
  1. Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Η απόσταση ανάμεσα στον ουρανό κι εμάς: Βασίλης Κεκάτος
  2. Για την ταινία Καρτ ποστάλ από το τέλος του κόσμου: Κωνσταντίνος Αντωνόπουλος
  3. Για την ταινία Όλες οι φωτιές η φωτιά: Ευθύμης Kosemund Σανίδης
  4. Για την ταινία Electric Swan: Κωνσταντίνα Κοτζαμάνη
  5. Για την ταινία Index: Νικόλας Κολοβός
  1. Βραβείο Μεγάλου Μήκους ΤαινίαςΤεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη: Σταύρος Ψυλλάκης
  2. Για την ταινία Όταν ο Βάγκνερ συνάντησε τις ντομάτες: Σπύρος Μαυρογέννης Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Μαριάννα Οικονόμου
  3. Για την ταινία Irving Park: Αρασέλη Λαιμού, Παναγιώτης Ευαγγελίδης
  1. Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Απόστρατος: Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας
  2. Για την ταινία Δε θέλω να γίνω δυσάρεστος αλλά πρέπει να μιλήσουμε για κάτι πολύ σοβαρό: Γιώργος Γεωργόπουλος, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Σωτήρης Τσαφούλιας, Αντώνης Κοτζιάς, Ιωάννα Σουλτάνη
  3. Για την ταινία Ευτυχία: Διονύσης Σαμιώτης
  4. Για την ταινία Το θαύμα της θάλασσας των Σαργασσών: Μαρία Δρανδάκη, Τίτους Κρέγενμπεργκ, Έλεν Χάβενιθ, Ούλε Βίρενχεντ, Άντονι Μούιρ
  5. Για την ταινία Winona: Ελένη Μπερντέ, Μιχάλης Σαραντινός, Μαρία Κοντογιάννη, Ειρήνη Θεοδωροπούλου

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

author
Βάιος Βήτος

Ο Βάιος Βήτος είναι επαγγελματίας φωτογράφος και λάτρης της φωτογραφίας. Εκτός της επαγγελματικής του ιδιότητας ως φωτογράφος στο παρελθόν έχει εργαστεί για πολλά χρόνια στον τομέα του λιανικού εμπορίου φωτογραφικού εξοπλισμού αποκτώντας πολύτιμες γνώσεις για το αντικείμενο. Δημιούργησε το pttlgr με σκοπό την καθημερινή έγκυρη ενημέρωση για οτιδήποτε έχει σχέση με την φωτογραφία.

Ποιά είναι η γνώμη σου;

Σας παρακαλούμε να σχολιάζετε με σεβασμό στους συνομιλητές σας και να χρησιμοποιείτε την ελληνική γλώσσα και όχι greeklish (παρά μόνο στην περίπτωση που δεν μπορείτε λόγω ρυθμίσεων του Η/Υ). Επίσης αποφεύγετε να γράφετε τα σχόλια σας με κεφαλαία γράμματα. Όλα τα σχόλια περνάνε από έλεγχο πριν την δημοσίευση τους, οπότε πρέπει να περιμένετε για να εγκριθεί το σχόλιο σας.

Στηρίζω το pttlgr!

Προσεχείς Εκδηλώσεις

  1. To Athens Photo Festival 2020 ξεκίνησε στο Μουσείο Μπενάκη / Πειραιώς 138

    Πέμπτη, 17 Σεπτεμβρίου @ 10:00 - Κυριακή, 15 Νοεμβρίου @ 18:00
  2. Παιδιά που είδα: Έκθεση Φωτογραφίας του Μάριου Λώλου στην Κέρκυρα

    Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου @ 10:00 - Κυριακή, 15 Νοεμβρίου @ 16:00
  3. Fine Art: Έκθεση φωτογραφίας στην Κυψέλη!

    Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου @ 8:00 - Τετάρτη, 21 Οκτωβρίου @ 17:00
  4. Angle of View S4 E3: Νέες Nikon Z 6 II και Z 7 II, Canon M50 II και Fujifilm X-S10 και πως εκδίδεις ένα φωτογραφικό βιβλίο;

    Δευτέρα, 19 Οκτωβρίου @ 21:30
  5. Foto Week #2: Δείξε μας την καλύτερη σου εικόνα μέχρι τις 16 Οκτωβρίου!

    Δευτέρα, 19 Οκτωβρίου @ 23:59